Tuition prices for each class are per semester. Material fees, lab fees and textbooks costs are not included in these prices. A small portion of the price you pay for each class is for administrative costs but the majority goes directly to the teachers. We keep costs as low as we can to provide you with the best value for your education dollars, and we think we have the best deal you'll find anywhere.  

Please remember that at the Grammar and Dialectic levels, all classes in the Core are required. Only at the Rhetoric level may students pick and choose courses, and even then some courses may require concurrent enrollment in other courses.  Please refer to the specific course level pages for details about each course.

Tentative Courses/Tuition 2017-18

Tuition 2016-17